Strona główna » Panele drewniane – doskonałe wykończenie każdego wnętrza

Panele drewniane – doskonałe wykończenie każdego wnętrza

Drewno postrzegane jest jako materiał szlachetny nie bez powodu. Nadaje wnętrzu przytulnego i eleganckiego charakteru, sprawiając, że jest znacznie przytulniejsze w odbiorze. To solidna inwestycja na lata, która wygląda dobrze niezależnie od aranżacji. Dlaczego warto wybrać panele wykonane z naturalnego drewna? Na co warto zwrócić uwagę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Jak dobrać panele drewniane do wnętrza?

Jeśli chcemy, by inwestycja w podłogę była inwestycją na lata, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Najbardziej wytrzymałe drewniane panele wykonane są z twardych gatunków drewna, takich jak dąb lub jesion. To najczęstszy wybór do pomieszczeń, z których korzysta się bardziej intensywnie. Z kolei brzoza, która jest miękkim rodzajem drewna stosowana jest w pomieszczeniach takich jak sypialnia. Miłośnicy drewna coraz częściej doceniają również drewno egzotyczne, które ma imponujące właściwości techniczne, ale zazwyczaj czynnikiem decydującym jest ich cena. 

Wybierając kolor powinniśmy zastanowić się nad stylem danego pomieszczenia. Jeśli zależy nam na wnętrzu przytulnym, wybierzmy jaśniejszy gatunek drewna taki jak klon, buk lub jesion. Z kolei w przypadku pokoju urządzonego w duchu nowoczesności, możemy przemyśleć o deskach bielonych, które podkreślają charakter wnętrza. Ciemne, naturalne panele drewniane najczęściej królują w luksusowych pokojach, które wymagają ze względu na swoją rolę głębokich, zdecydowanych odcieni. 

Jak dbać o drewniane panele?

Aby nasza drewniana podłoga zawsze wyglądała nienagannie, należy pamiętać o odpowiednim dbaniu o nią. Przede wszystkim zalecamy regularnie odkurzać panele, by uniknąć zbędnych zarysowań. Drewno nie lubi wody, więc jeśli myjemy podłogę to tylko dobrze wyciśniętym mopem. Drewna nie trzeba myć przesadnie często, wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Raz na jakiś czas warto również zakonserwować podłogę przy pomocy oleju konserwującego. Rekomenduje się, by robić to około raz w roku. Jest to proces dość pracochłonny, ale na szczęście dość prosty. Najważniejsze jest to, że efekty widać od razu, a regularne dbanie o podłogę to gwarancja, że będzie służyć nam przez wiele lat.