Strona główna » Panele podłogowe – ich rodzaje i zastosowanie

Panele podłogowe – ich rodzaje i zastosowanie

Panele podłogowe są częstym elementem wystroju wnętrz. Dzieje się tak dlatego, że należą do produktów, których montaż nie jest skomplikowany. Za to odznaczają się szeroką paletą kolorystyczną unikalnym wzornictwem i ciekawym rysunkiem. Niektóre są tworzone z naturalnych materiałów, inne powstają na bazie wyrobów syntetycznych

Rodzaje paneli podłogowych

Produkty tego typu występują w kilku rodzajach. Popularnością cieszą się drewniane panele, stanowiące niezwykle dekoracyjny element wystroju wnętrza. Na rynku są dostępne zazwyczaj ich trójwarstwowe wersje. Spodnia warstwa składa się najczęściej z drewna gatunków iglastych, natomiast wierzch jest zaopatrzony w drewno liściaste z różnych drzew krajowych, jak i egzotycznych. Są odporne na odkształcenia i wybrzuszania, dlatego doskonale imitują podłogę z desek. Wersje winylowe należą do produktów wodoodpornych, które świetnie imitują materiały naturalne. Panele laminowane zaliczają się do tanich materiałów. Nie nadają się na podłogi podgrzewane. Bardzo ciekawie prezentują się panele korkowe. Posiadają one wyjątkowe właściwości akustyczne. Jednak dla tych, którzy cenią sobie świeżość natury, zdecydowanie polecane są panele drewniane.

Jakie panele wybrać?

Przy wyborze paneli trzeba się kierować pewnymi kryteriami. Do istotnych spraw należy ich grubość. To właśnie ten parametr odpowiada za stabilność i trwałość produktu. Kolejna sprawa to właściwości materiału. Od tego będzie zależał stopień ścieralności. Dlatego do pomieszczeń, które są częściej odwiedzane, nie zaleca się produktów laminowanych. Poza tym należy wziąć pod uwagę aranżację wnętrza. Chodzi o kolor ścian, drzwi, a także mebli. Warto wprowadzić poczucie spójności przestrzeni. Taka harmonia wpłynie korzystnie na nastrój domowników. Inne istotne zagadnienie w tej kwestii, to szybki i wygodny montaż. Jeśli układanie podłogi nie nastręczy dodatkowych trudności, należy to zaliczyć na plus. Najłatwiej położyć podłogę na tak zwany „klik”, wówczas cała praca nie zajmie dużo czasu i nie przysporzy kłopotów nawet nowicjuszowi.